Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2022

ΕΓΓΡΑΦΕΣ - ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 2022-2023

 


 ΦΟΡΜΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Ο Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Πολυγύρου ενημερώνει τα μέλη του ότι τα μαθήματα διδασκαλίας θα αρχίζουν την  Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Πολυγύρου. 

Έναρξη εγγραφών από σήμερα στην ηλεκτρονική φόρμα αίτησης εγγραφής που βρίσκεται εδώ.

Το ενδεικτικό πρόγραμμα των μαθημάτων που στο εξής θα γίνονται κάθε Δευτέρα είναι:

Δευτέρα

16:00-17:00

Τμήμα αρχαρίων

17:00-18:00

Τμήμα αρχαρίων (2ο έτος)

18:00-19:00

Τμήμα αρχαρίων (3ο έτος)

19:00-20:00

Τμήμα προχωρημένων

20:00-21:00

Αγωνιστικό Τμήμα

Το τελικό ετήσιο προπονητικό πρόγραμμα θα διαμορφωθεί ανάλογα με τις εγγραφές. Ενδεχομένως να δημιουργηθούν και άλλα τμήματα πέρα των προαναφερμένων ανάλογα με τις δηλώσεις συμμετοχής και το επίπεδο των παιδιών, όπως αυτό θα έχει εκτιμηθεί από τους προπονητές.

Περισσότερες πληροφορίες στο email: asopoligirou@gmail.com, και στον Παλαιοχωρινό Παναγιώτη Τηλ. 6945 891308

Πέμπτη 18 Αυγούστου 2022

49o Πρωτάθλημα Α' Εθνικής Κατηγορίας - Αποτελέσματα ΑΣΟ Πολυγύρου



Ολοκληρώθηκε χτες στη Θεσσαλονίκη, στο ξενοδοχείο «Porto Palace», το 49ο πρωτάθλημα Α’ Εθνικής Κατηγορίας όπου για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην 25ετή ιστορία του συμμετείχε και ο Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Πολυγύρου, Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος οι 33 κατά τεκμήριο καλύτερες ομάδες της Ελλάδος και συμμετείχαν 577 σκακιστές εκ των οποίων 25 GM.  

Η ομάδα μας στάθηκε άτυχη καθώς με τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, ισοβάθμησε στην 20η θέση (θέση παραμονής) αλλά μετά από την άρση των κριτηρίων ισοβαθμίας κατετάγη 23η και δεν κατάφερε την παραμονή της στην Α’ Εθνική κατηγορία. 

 

Final Ranking after 7 Rounds








Rk.

SNo

Team

Games

  +

  =

  -

TB1

TB2

TB3

1

2

ΕΟΑΟ 'Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ' ΝΙΚΑΙΑΣ

7

7

0

0

14

410

51

2

3

ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

7

6

0

1

12

337

45

3

1

ΕΥΒΟΪΚΗ ΕΣ

7

5

0

2

10

364

44

4

8

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ

7

4

2

1

10

260

37

5

4

ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

7

4

1

2

9

292

44

6

6

ΣΑ ΣΥΚΕΩΝ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ

7

4

1

2

9

284

42

7

9

ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

7

4

1

2

9

226

32

8

5

ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ

7

3

2

2

8

280

38

9

10

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ

7

4

0

3

8

271

36

10

7

ΑΜΟ 'ΓΑΛΑΞΙΑΣ'

7

4

0

3

8

238

35

11

13

ΑΣ 'ΑΡΗΣ' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

7

4

0

3

8

229

39

12

11

ΣΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤΤΙΚΗΣ

7

4

0

3

8

222

42

13

12

ΟΦΗ

7

4

0

3

8

181

35

14

20

ΕΣΟ ΠΑΠΑΦΗ 'ΧΡΟΝΙΚΟΝ'

7

4

0

3

8

177

37

15

18

ΑΟ 'ΖΗΝΩΝ' ΓΛΥΦΑΔΑΣ

7

3

1

3

7

219

35

16

16

ΠΝΕΥΜΑΘΛΟΝ

7

3

1

3

7

212

34

17

22

ΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

7

3

1

3

7

190

35

18

14

ΑΟ 'ΚΥΔΩΝ' ΧΑΝΙΩΝ

7

3

1

3

7

187

33

19

15

ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

7

3

1

3

7

180

33

20

17

ΣΠΖ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

7

3

0

4

6

208

37

21

19

ΑΟ 'ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ'

7

3

0

4

6

179

35

22

23

ΜΓΣ 'ΕΘΝΙΚΟΣ' ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

7

3

0

4

6

149

31

23

24

ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

7

3

0

4

6

105

26

24

28

ΣΟ ΚΟΖΑΝΗΣ 'ΑΕΤΟΙ'

6

1

2

3

5

167

33

25

31

ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ

6

2

0

4

5

165

33

26

26

ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

6

2

0

4

5

154

34

27

25

ΑΣΣΟ ΡΟΔΟΥ 'ΙΠΠΟΤΗΣ'

7

2

1

4

5

149

33

28

29

ΣΟ ΞΑΝΘΗΣ

6

2

0

4

5

146

36

29

32

ΧΑΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

6

2

0

4

5

139

34

30

21

ΣΑ ΓΑΖΙΟΥ

7

2

1

4

5

132

30

31

27

ΣΟ 'ΣΑΧ' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

7

1

2

4

4

185

32

32

30

ΣΕ ΒΟΛΟΥ

6

1

0

5

3

85

24

33

33

ΣΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

6

0

0

6

1

91

19

(https://chess-results.com/tnr580755.aspx?lan=1&art=0&rd=7&turdet=YES)

Θα θέλαμε να συγχαρούμε την Πρωταθλήτρια Ελλάδας την ομάδα του Φυσιολάτρη Νίκαιας που τερμάτισε αήττητη με 7 νίκες. 

Την 2η θέση κατέκτησε η ιστορική ομάδα της  Καβάλας με 6 νίκες και 1 ήττα και την 3η θέση η Ευβοϊκή με 5 νίκες και 2 ήττες.

Το ΔΣ του συλλόγου ευχαριστεί όλους τους παίκτες της ομάδας και τους  προπονητές για τη συμμετοχή στη μεγάλη αυτή προσπάθεια.

Φωτογραφικό Υλικό από τους αγώνες μπορείτε να βρείτε εδώ.

  Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ομάδας μας ανά  γύρο:


Round 1 on 2022/08/12 at 16:30

Bo.

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


-

30

  ΣΕ ΒΟΛΟΥ

Rtg


6 : 4

14.1



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


-

IM


Doncea, Vladimir

2342


0 - 1

14.2



Romanos, Theodoros

2063


-



Angelis, Mihail

2119


0 - 1

14.3



Vourtsas, Athanasios

2037


-



Koronas, Vasilios

1789


½ - ½

14.4



Ntirlis, Nikolaos

1871


-



Chatzipolitis, Georgios

1745


½ - ½

14.5

WIM


Mar, Karmen

2007


-



Christodoulopoulou, Antonia

1195


1 - 0

14.6



Palaiochorinou, Agni

1140

F20

-



Stathaki, Aikaterini

0

F16

1 - 0

14.7



Mitsiou, Anna Maria

1315

F16

-



Theocharopoulou, Christina

1050

F12

1 - 0

14.8



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

-



Papoutsa, Maria

0

F16

1 - 0

14.9



Mitsiou, Georgios

1522

U16

-



Prasinos, Georgios N

0

U16

1 - 0

14.10



Moustakas, Vasileios D

1065

U12

-



Kountrias, Kosmas Ioannis

1297

U12

0 - 1

Round 2 on 2022/08/13 at 09:30

Bo.

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


-

4

  ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Rtg


0 :9½

4.1

GM


Brunello, Sabino

2506


-

GM


Deac, Bogdan-Daniel

2699


½ - ½

4.2



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


-

GM


Kelires, Andreas

2528


0 - 1

4.3



Romanos, Theodoros

2063


-

FM


Georgakopoulos, Nikolaos

2369


- - +

4.4



Anagnostopoulos, Ioannis

1898


-

FM


Anagnostopoulos, Konstantinos

2326


0 - 1

4.5

WIM


Mar, Karmen

2007


-

IM


Daulyte-Cornette, Deimante

2384


0 - 1

4.6



Palaiochorinou, Agni

1140

F20

-



Kalyva, Kyriaki

1793

F20

0 - 1

4.7



Koukoumpi, Christina

842

F16

-



Chasouraki, Chrysi

1425

F16

0 - 1

4.8



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

-



Kotsinis, Alexandros

2102

U20

0 - 1

4.9



Mitsiou, Georgios

1522

U16

-



Stefanou, Konstantinos

2048

U16

0 - 1

4.10



Moustakas, Vasileios D

1065

U12

-



Lafkidis, Apostolos

1658

U12

0 - 1

Round 3 on 2022/08/13 at 17:30

Bo.

13

  ΑΣ 'ΑΡΗΣ' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Rtg


-

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


8½:1½

9.1

GM


Gumularz, Szymon

2515


-

GM


Brunello, Sabino

2506


½ - ½

9.2



Gouloutis, Nikolaos

2362


-



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


½ - ½

9.3

FM


Kalogridis, Antonios

2280

U16

-



Romanos, Theodoros

2063


1 - 0

9.4

CM


Papadopoulos, Panayotis

2191


-



Vourtsas, Athanasios

2037


1 - 0

9.5



Amiridou, Dimitra

1868


-



Palaiochorinou, Agni

1140

F20

1 - 0

9.6



Koutsouraki, Ariadni

1451

F20

-



Koukoumpi, Athanasia

1146

F20

1 - 0

9.7



Soulele, Christina

1002

F16

-



Pratsa, Maria

0

F12

1 - 0

9.8



Triantafilidis, Mihail

1991

U20

-



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

1 - 0

9.9



Stoimenidis, Dimitrios

1967

U16

-



Mitsiou, Georgios

1522

U16

1 - 0

9.10



Balafoutas, Alexandros

1291

U12

-



Moustakas, Vasileios D

1065

U12

½ - ½

Round 4 on 2022/08/14 at 16:30

Bo.

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


-

19

  ΑΟ 'ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΕΡΕΣ'

Rtg


3 : 7

12.1

GM


Brunello, Sabino

2506


-

GM


Jakubowski, Krzysztof

2483


½ - ½

12.2



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


-

FM


Chatzidakis, Mihail

2382


1 - 0

12.3



Romanos, Theodoros

2063


-

FM


Goritsas, Christos

2166


1 - 0

12.4



Vourtsas, Athanasios

2037


-



Kalodoukas, Odysseas

2136


0 - 1

12.5

WIM


Mar, Karmen

2007


-

WIM


Jakubowska, Anna

2138


0 - 1

12.6



Palaiochorinou, Agni

1140

F20

-



Kosma, Maria

1467

F16

0 - 1

12.7



Mitsiou, Anna Maria

1315

F16

-



Simopoulou, Antigoni Anna

1040

F16

0 - 1

12.8



Mitsiou, Georgios

1522

U16

-



Kassios, Dimitrios

1822

U16

0 - 1

12.9



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

-



Georgiadis, Anastasios

1774

U16

½ - ½

12.10



Stavrou, Athanasios

937

U12

-



Koutsoukis, Georgios A

1172

U12

0 - 1

Round 5 on 2022/08/15 at 16:30

Bo.

26

  ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Rtg


-

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


4 : 6

14.1

FM


Trimitzios, Petros

2369


-

GM


Brunello, Sabino

2506


0 - 1

14.2



Koyias, Konstantinos

2179


-



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


0 - 1

14.3



Konstantelias, Konstantinos

1969


-



Romanos, Theodoros

2063


0 - 1

14.4



Skodras, Asterios

1814


-



Vourtsas, Athanasios

2037


0 - 1

14.5



Barbageorgopoulou, Despina

1735


-

WIM


Mar, Karmen

2007


1 - 0

14.6



Angelakopoulou, Ioanna

1297

F20

-



Koukoumpi, Athanasia

1146

F20

0 - 1

14.7



Petkaki, Danai

1382

F12

-



Koukoumpi, Christina

842

F16

1 - 0

14.8



Symeonidis, Theofilos

1546

U20

-



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

0 - 1

14.9



Giannopoulos, Vasileios

1425

U16

-



Mitsiou, Georgios

1522

U16

1 - 0

14.10



Tselepis, Ioannis

1356

U12

-



Stavrou, Athanasios

937

U12

1 - 0

Round 6 on 2022/08/16 at 16:30

Bo.

18

  ΑΟ 'ΖΗΝΩΝ' ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Rtg


-

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


7 : 3

10.1



Loutragotis, Dimitrios

2261


-

GM


Brunello, Sabino

2506


0 - 1

10.2



Roinos, Ilias

2186


-



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


1 - 0

10.3



Zervos, Lazaros

2026


-



Romanos, Theodoros

2063


1 - 0

10.4



Mourogiannis, Konstantinos

1867


-



Vourtsas, Athanasios

2037


1 - 0

10.5

WIM


Kiolbasa, Oliwia

2383


-

WIM


Mar, Karmen

2007


1 - 0

10.6



Strati, Betty - Anna

1629

F20

-



Koukoumpi, Athanasia

1146

F20

1 - 0

10.7



Kioseoglou, Foteini

1216

F16

-



Koukoumpi, Christina

842

F16

1 - 0

10.8



Basinas, Konstantinos

1791

U16

-



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

0 - 1

10.9



Papaoulakis, Isidoros

1791

U16

-



Mitsiou, Georgios

1522

U16

0 - 1

10.10



Benardis, Georgios

1002

U12

-



Moustakas, Vasileios D

1065

U12

1 - 0

Round 7 on 2022/08/17 at 10:00

Bo.

24

  ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

Rtg


-

27

  ΣΟ 'ΣΑΧ' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Rtg


6 : 4

14.1

GM


Brunello, Sabino

2506


-



Halkias, Alexandros

2108


1 - 0

14.2



Kiratzopoulos, Efthimios

2237


-



Vlassis, Georgios

1974


1 - 0

14.3



Romanos, Theodoros

2063


-



Sideris, Georgios

1946


1 - 0

14.4



Mitsiou, Konstantinos

1686

U16

-



Sampsonoglou, Vasilios

1592

U20

½ - ½

14.5

WIM


Mar, Karmen

2007


-



Batsi, Lida

1439


1 - 0

14.6



Palaiochorinou, Agni

1140

F20

-



Pateraki, Kleopatra

1176

F20

0 - 1

14.7



Mitsiou, Anna Maria

1315

F16

-



Oikonomou, Thomai

1072

F12

½ - ½

14.8



Mitsiou, Georgios

1522

U16

-



Tzontas, Athanasios

1430

U16

½ - ½

14.9



Moustakas, Athanasios

1186

U16

-



Matsoukas, Konstantinos

1135

U12

½ - ½

14.10



Moustakas, Vasileios D

1065

U12

-



Mantazis, Georgios Rafail

1347

U12

0 - 1


Οι αγώνες μεταδόθηκαν ζωντανά στο: 

 https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/greek-team-championship-2022/7/1/1